Международeн детски Великденски фестивал – Босилеград – Настояще и Бъдеще
“Международният детски Великденски фестивал в Босилеград е добър пример как една спонтанна инициатива от далечната 1994 г., благодарение на любовта, ентусиазма и отдадеността може да се развива и да се превърне в събитие от наднационално значение, което показва, че и малки общности като в Босилеград, отдалечени от големите центрове и събития, съществуват и с гордост пазят своите български обичаи, традиции и култура”
В продължение на 28 години в Босилеград се провежда едно оригинално уникално по своята същност детско състезание – Великденски турнир по чупене на яйца. Това състезание прераства във фестивал на детската радост и щастие по повод най-големия християнския празник – Великден. Състезанието все повече утвърждава Босилеград като своеобразен център на едно от най-оригиналните и обичани детски събития в региона.
Такъв е днес детският Великденски фестивал, започнал с една напълно спонтанна изява. Днес той оглася тримеждието между Сърбия и Черна гора, България и Северна Македония, а виталният му дух прескача граници в съпричастността си към европейските ценности. Децата се радват на този празник поради играта и състезанието, на наградите които ще получат, на вечните приятелства, които ще създадат, на възможността да покажат, че само когато са обединени и искрени в чувствата и намеренията си, могат да се справят с трудностите на живота. Нито езика, нито националността са пречка децата да се чувстват весели, защото радостта и добротата не признават граници и различия.
В Босилеград по време на фестивала се осъществява богата и вълнуваща културна програма, която зарежда гостите и домакините с невероятно празнично настроение. Организаторите се стараят да надминават всяка година – по пищност, красота и мащаби предишните концерт-спектакли. Мястото, където всички участници на фестивала се събират, преди да пристигнат в Босилеград е в сърцето на вярата ни – Рилският манастир. Най-голямата крепост на християнството в България. Затаяващ дъха на всеки, видял го, и зареждащ всекиго, който е стъпил в него.
Във времена, изпълнени с несигурност и предизвикателства, не ни остава нищо друго освен да потърсим доброто вътре в нас и да го споделим с останалите. Само така ще пребъдем и ще покажем, че надеждата за един по-добър и по-щастлив свят няма да изчезне. Всяко едно благородно начинание е дело на организация и на целеустремена воля. В случая те се изявяват от една постоянна група поддръжници на идеята (служители и приятели на сдружение „ГЛАС” – Босилеград: Сашо, Стоян, Денис, както и от десетина момичета и момчета от босилеградската гимназия). С други думи – за да се случи Великденският фестивал се изисква няколко месечен упорит труд, гарантиращ финансирането, настаняването, изхранването, журирането, награждаването и най-вече създаването на онази атмосфера на уют и грижа за всички, която да привлича към сцената на Босилеград все повече деца от Балканите и Европа.
Благодарение на подкрепата на всички, които обикнаха Великденския фестивал като свое дете и дават всичко според възможностите си той да съществува и всяка година да става все по-успешен, Великденският фестивал расте!
Осъзнавайки важността от изминалите 28 години, развитието на фестивала, получените награди и богатия опит, нашата основна цел остава и за напред да продължаваме да събираме в Босилеград (Западните покрайнини) деца-участници от повече държави в които живеят – наши сънародници. Години назад на фестивала идваха деца и учители от Бесарабия – Р. Молдова и Р. Украйна. Ежегодно участват и деца от Република Северна Македония, Сърбия и България, като организирани групи и индивидуално. Фестивалът успява да обедини много приятели и поддръжници със своята мисия за един по-хубав свят, свят без граници и предразсъдъци. Уникалната идея за фестивала е вдъхновена от любовта към децата и традициите.
Великденският фестивал достигна изключително развитие през последните години, в които успяхме да убедим всички, че подобна културна проява си заслужава. Стараеме се през всички тези години да развиваме идеята и формата на фестивала. През дните на фестивала, Босилеград изживява интензивен културен живот, който зарежда с позитивна енергия всички участници на Фестивала, а особено е важен за местното население, имайки предвид не големия избор от културни мероприятия през годината.
Централното събитие на фестивала са състезанията за: най-силно, най-оригинално и най-хубаво боядисиано великденско яйце. Ежегодно в състезанията участват към 750 деца. В рамките на фестивала, ден преди Великден, за децата-участници организираме екскурзия до Рилския манастир. По време на фестивала се случват редица съпътстващи мероприятия: изложби, концерти, работилници, перформанси и др. културно-забавни програми, които допълнително сплотяват и радват участниците.
Най-важната част от фестивала е на самия Великден, когато в училищния двор на 5 сцени се провеждат състезанията. Събират се към 2 000 посетители. След няколко елиминационни кръга, за финала се класират 64 яйца. Вечерта се провежда гала концерт в Голямата зала на Културния дом. Финала на фестивала е в понеделник, отново в ГЗ на КД, организира се церемония по награждаване и закриване на фестивала. Всички тези инициативи се реализират благодарение на голям брой доброволци – младежи.
Като признание за многото години труд в организирането на фестивала, за опазването на традициите и обичаите, за любовта и толерантноста по програма на Европейската комисия „Европа за фестивали, фестивали за Европа“ (EFFE) – www.effe.eu , която бе иницирана от Европейската асоциация на фестивалите (EFA), МЕЖДУНАРОДНИЯТ ДЕТСКИ ВЕЛИКДЕНСКИ ФЕСТИВАЛ се нареди до най-добрите Европейски фестивали и получи EFFE знака (Label) за 2015 и 2016 година.
В края на февруари 2018-та година имахме удоволствието да открием Великденската изложба в сърцето на Европа, Брюксел. Благодарение на покана от евродепутатите д-р Андрей Ковачев и Асим Адемов успяхме да осъществим тази важна за устойчиводстта и развитието ни като организация инициатива. Това е още едно потвърждение и признание, че каузата, с която сме се захванали, си заслужава и трябва да продължим да я развиваме.
През годините във фестивалните програми са участвали еминентни изпълнители като: Валя Балканска, Бинка Добрева, Теодосий Спасов и струнен квартет „Музик Антс”, Марияна Попова, Орлин Горанов, Руслан Мъйнов, Поли Генова, Невена Цонева, Краси Аврамов, Драго Драганов, Виктор Калев и Краси Радков, Ансамбъл „БЪЛГАРЕ”, Ансамбъл „ЧИНАРИ”, Ансамблите „Средец” и „Гоце Делчев” , тримата Тенори от The Unique Voices, Клуб „Electric Force” и много други. Спортистите наградили нашите победители са: Йордан Йовчев, Милен Добрев, Таню Киряков, Владимир Зографски, Венелина Венева, Владо Николов, Дойчин Боянов, Тити Папазов и др. Стефан Йович – национал на Сърбия по баскетбол с видео послание приветства участниците и гостите на фестивала преди три години.
През 2012 година Великденският фестивал бе открт от вицепрезидента на Р. България, г-жа Маргарита Попова, фистивалът са посещавали десетки министри, депутати и евродепутати.
През 2017 година премиера на Р. България проф. Огнян Герджиков и вицепремиера и министъра на външните работи на Р. Сърбия Ивица Дачич откриха официално изложбата „Световен конкурс за детска рисунка” предоставена от Фонд „13 века България”, с което символично дадоха начало на 24 – Великденски фестивал. Години назад фестивала отразяват почти всички електронни и печатни медии в България и Сърбия.
Поради пандемията от CORONA вируса през 2020-та година традиционната форма на фестивала беше заместена с онлайн варианта, като участниците имаха възможност чрез няколко фото конкурса да изпращат свои произведения. В настоящите условия това беше максимума, който можеше да се направи.
Неуморната работа на малкия, но сплотен екип от хора, свързани с фестивала през годините доведе до това, че той вече достигна изключително високо ниво, което ни задължава да положим нови усиля при организирането му в бъдеще.
Гражданско сдружение “ГРУПА НА ЛИБЕРАЛНИ, АМБИЦИОЗНИ И СОЛИДАРНИ”, със съкраено наименование „ГЛАС” е доброволно, неправителствено сдружение, което е учредено безсрочно на 20.02.2013 г. за осъществяване на цели в областа на всички позитивни жизнени дейности: култура, информативно – издателска дейност, образование, икономика, туризъм, екология, здравеопазване, спорт и др. Полагаме специални грижи в сферата на човешките и малцинствени права мислейки, че именно тук са най – големите ни затруднения. Считаме като една от най – важните си дейности, положените усилия за подобрение на информирането и значението му като цяло за промовирането на ценностите на гражданското общество. Основна цел на нашата работа е да се стараем да опазваме и развиваме културната идентичност на българското национално малцинство на територията на Р. Сърбия.
Повече информация за сдружение „ГЛАС“, Босилеград и историята на фестивала, може да намерите на нашия сайт: www.festival-bosilegrad.info и на: www.facebook.com/ngoglas/, както и на портал www.glaspress.rs
История
На Великден през 1994г. докато се разхожда из Босилеград с близки и приятели, Александър Димитров вижда деца, които си играят с великденски яйца. На Александър и приятелите му им хрумва идея и след няколко часа събират група от 24 деца пред аптеката в центъра на града и организират състезание по чупене на яйца. Александър Димитров им обещава, че следващата година отново ще се срещнат на същото място.
От 1996г. на победителите се раздават купи и други награди, а всички участници получават подаръци. Организатор и единствен спонсор е семейството на Александър.
От 1997г. поради големия брой участници състезанието се премества пред хотела в града, а в спонсорирането се включват и много други хора от Босилеград.
1998г. С откриването на българския Културно-информационен център „Цариброд“ в Босилеград състезанието получава нов и много силен подръжник в лицето на Столична община – София.
1999г. Поради бомбардировките над Сърбия Александър Димитров не е в състояние да организира състезанието, а КИЦ-ът в Босилеград е принуден да преустанови дейността си заради военното положение. Въпреки това местни хора «поемат щафетата» и така не допускат да се прекъсне тази стойностна традиция.
От 2001г. Състезанието се провежда в залата на Културния център в Босилеград с културно-развлекателна програма и увеличен награден фонд от многобройни спонсори, включително и от България. Поради големия брой участници състезанието вече се провежда не един, а два дни. Събитието все повече привлича вниманието на медиите, отразяват го българското национално Дарик радио и национална телевизия bTV. Именно благодарение на една емисия на Дарик радио, семейство Митреви от Козлодуй установява контакт между Културно-информационния център в Босилеград и босилеградските преселници в Козлодуй, който не само довежда до възстановяването на роднинските и земляческите връзки след цели 100 години раздяла, но и поставя основите на едно добро сътрудничество между общините Босилеград и Козлодуй.
2002г. Основен спонсор на състезанието е община Дупница. Това води до задълбочаване на културните, просветни и приятелски връзки между Босилеград и Дупница и открива широки възможности за сътрудничество.
Идеята за това състезание се приема много добре и от босилеградчани, които живеят в други градове в Македония, както и в Сърбия и Черна гора. Мнозина от тях започват да водят децата си в Босилеград специално за този празник.
2003г. Детският Великденски турнир по чупене на яйца постепенно се превръща в състезание от междудържавен характер с участието на деца от Босилеград и съседни български и сръбски общини. Целта на организатора е състезанието да получи международен характер и да превърне Босилеград в център на детското щастие, любов и разбирателство.
2004г. Състезанието прераства в международен фестивал с 502ма участници от: Босилеград, София, Самоков, Кюстендил, Дупница, Раднево, Козлодуй, Перник, Радомир, Скопие, Белград, Ниш, Сурдулица, Враня. Мечтата на организаторите на фестивала той да прерасне в постоянна международна детска манифестация, която на Великден да събира деца от балканските страни, е постигната! Основен спонсор е Столичен общински съвет в лицето на Постоянната комисия за децата, младежта, спорта и туризма. Помагат също така и Народно събрание на Р. България, фондация „Всичко за децата“ и др. Президентът на Р. България Георги Първанов изпраща поздравителен адрес.
2005г. На фестивала взимат участие 600 деца от над 30 града от Сърбия и Черна гора, България и Македония. За втори път участниците се събират в Рилския манастир, откъдето символично започва фестивалът. Организацията достига изключително високо ниво, благодарение на подкрепата на Столичен общински съвет, Министерство на икономиката, Министерство на енергетиката, Министерство на младежта и спорта на Република България, Народно събрание, Президентството, АЕЦ „Козлодуй“, ТЕЦ „Марица изток“, „Булгартабак“, NGO COOPI, много общини от България, Босилеградско сдружение от Скопие и др. Медийни партньори са „Нова телевизия“ и БНР. Победителите на фестивала са наградени от олимпийския шампион на България по вдигане на тежести Милен Добрев.
Участници и победители
Броят на участниците и победителите през изминалите години:
1994г. – 24 деца, победител Иван Васев;
1995г. – 36 деца, победител Борис Христов;
1996г. – 55 деца, победител отново Борис Христов;
1997г. – 87 деца, победител Даяна Димитрова;
1998г. – 114 деца, победител Никола Динов;
1999г. – брой участници неизвестен, победител Денис Йованович;
2000г. – 137 деца, победител Любиша Николов;
2001г. – 164 деца, победител Иван Ангелов;
2002г. – 205 деца, победител Владица Стоичков;
2003г. – 349 деца, победител Магдалена Кирилова;
2004г. – 502 деца, победител Никола Стоименов;
2005г. – 600 деца, победител Димитър Иванов;
2006г. – 640 деца, победител Игор Иванов ;
2007г. – 708 деца, победител Драган Дионисиев;
2008г. – 678 деца, победител Иван Стоянов;
2009г. – 764 деца, победител Небойша Йорданов;
2010г. – 757 деца, победител Зоран Цветков;
2011г. – 770 деца, победител Ксения Янева;
2012г. – 740 деца, победител Милован Станчев;
2013г. – 614 деца, победител Наталия Димитрийевич;
2014г. – 544 деца, победител Роберт Пенчов;
2015г. – 550 деца, победител Андрей Николов;
2016г. – 700 деца, победител Никола Захарийев;
2017г. – 486 деца, победител Владан Георгиев;
2018г. – 476 деца, победител Милан Цветков;
2019г. – 629 деца, победител Микица Симеонов;
2020г. – турнирът не се състоя поради КОВИД пандемията.
2021г. –